Axis T8508 POE+ Network Switch
Valmistaja Axis
Porttien määrä 8
Alatyyppi Gigabit Ethernet
Koko ja muoto Työpöytä, Räkkiin asennettava
512,00 €
Brocade Tuuletinyksikkö
Valmistaja Brocade Communications Systems
557,38 €
Buffalo BS-MP20 Series BS-MP2012
Valmistaja Buffalo
Porttien määrä 12
Alatyyppi 10 Gigabit Ethernet
Koko ja muoto Työpöytä, Räkkiin asennettava
867,38 €
Buffalo BS-MP20 Series BS-MP2008
Valmistaja Buffalo
Porttien määrä 8
Alatyyppi 10 Gigabit Ethernet
Koko ja muoto Työpöytä, Räkkiin asennettava
582,18 €
Cisco 10g Base Sr Multi-mode 10 Gigabit Ethernet
Valmistaja Cisco Meraki
Verkkokaapelin tyyppi SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli
Tiedonsiirtoprotokolla 10 Gigabit Ethernet
867,38 €
Cisco SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli 10 Gigabit Ethernet
Valmistaja Cisco
Verkkokaapelin tyyppi SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli
Tiedonsiirtoprotokolla 10 Gigabit Ethernet
Yhteensopivat korttipaikat 1 x SFP+
582,18 €
Cisco SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli 10 Gigabit Ethernet
Valmistaja Cisco
Verkkokaapelin tyyppi SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli
Tiedonsiirtoprotokolla 10 Gigabit Ethernet
Yhteensopivat korttipaikat 1 x SFP+
644,18 €
Cisco SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli 10 Gigabit Ethernet
Valmistaja Cisco
Verkkokaapelin tyyppi SFP+ lähetin-vastaanotin-moduuli
Tiedonsiirtoprotokolla 10 Gigabit Ethernet
Vasemmanpuoleisen liittimen tyyppi LC/PC monimuoto
408,58 €
Cisco Meraki 250Wattia
Valmistaja Cisco Meraki
Tuotetyyppi Verkkosovitin
Koko ja muoto Ulkoinen
Tuotettu teho 250 Wattia
383,78 €
Cisco Power supply 250Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 250 Wattia
458,18 €
Cisco Power supply 350Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde - käytönaikainen kytkentä / varalla
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 350 Wattia
495,38 €
Cisco Power supply 400Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde - käytönaikainen kytkentä
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 400 Wattia
476,78 €
Cisco Power supply 400Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde - käytönaikainen kytkentä
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 400 Wattia
420,98 €
Cisco Power supply 500Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde - käytönaikainen kytkentä / varalla
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 500 Wattia
507,78 €
Cisco Verkkosovitin 640Wattia
Valmistaja Cisco Meraki
Tuotetyyppi Verkkosovitin
Koko ja muoto Ulkoinen
Tuotettu teho 640 Wattia
817,78 €
Cisco Power supply 640Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 640 Wattia
458,18 €
Cisco Power supply 715Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde - käytönaikainen kytkentä / varalla
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 715 Wattia
879,78 €
Cisco Virtalähde 750Wattia
Valmistaja Cisco
Tuotetyyppi Virtalähde - käytönaikainen kytkentä
Koko ja muoto Sisään asetettava moduuli
Tuotettu teho 750 Wattia
817,78 €
Cisco Rugged SFP Fast Ethernet
Valmistaja Cisco
Verkkokaapelin tyyppi SFP (mini-GBIC) lähetin-vastaanotin-moduuli
Tiedonsiirtoprotokolla Fast Ethernet
Yhteensopivat korttipaikat 1 x SFP (mini-GBIC)
371,38 €
Cisco Rugged SFP Gigabit Ethernet
Valmistaja Cisco
Verkkokaapelin tyyppi SFP (mini-GBIC) lähetin-vastaanotin-moduuli
Tiedonsiirtoprotokolla Gigabit Ethernet
Yhteensopivat korttipaikat 1 x SFP (mini-GBIC)
817,78 €
1 jäljellä

Valitse oikea verkkokytkin

Hyvä verkko tarvitsee kytkimiä, jotta suorituskyky olisi mahdollisimman korkea. Tästä osiosta löydät kytkimemme sekä Fast Ethernet- että Gigabit-verkkoihin. 

Tärkeintä kytkimessä on riittävä porttien määrä, jotta voit liittää siihen kaikki haluamasi laitteistot, mutta kannattaa harkita myös kytkimen muita ominaisuuksia. Lisää näistä ominaisuuksista alla. 

Core vs. Edge

Core-kytkin on kytkin, joka asetetaan lähelle verkon ydintä, ja näiden kytkinten tulee kestää erittäin suurta rasitusta. Edge-kytkimet yhdistävät verkkosi eri osia core-kytkimeen. 

Ei-hallittava vai hallittava?

Kytkimiä on montaa eri tyyppiä, ja oikea tyyppi riippuu tarpeistasi ja käyttötarkoituksesta. Ehkä tarvitset älykytkimen (Smart Switch) verkkokäyttöliittymällä, tai managed Layer 2-kytkimen? Löydät meiltä tietysti sekä nämä että ei-hallittavat- ja layer 3-kytkimet. Jos et tiedä, mikä kytkintyyppi sopii tarpeisiisi, ota meihin yhteyttä ja autamme mielellämme. 

PoE ja PoE+

Ehkä tarvitset mahdollisuuden tarjota liitetyille laitteille virtaa, esimerkiksi IP-puhelimille tai liitettäville kameroille. Siinä tapauksessa tarvitset kytkimen, jossa on PoE- eli Power over Ethernet -ominaisuus. Jos haluat liittää edistyneempiä laitteita kuten videopuhelimia, kameroita tilt/pan-ominaisuuksilla tai tukiasemia ulkokäyttöön, tulee sinun hankkia kytkin PoE+ -ominaisuudella. Se pystyy syöttämään tehoa 30 Wattia. 

SFP Standardi

Jos laitteisto tukee SFP standardia (kutsutaan myös GBIC, tai oikeammin mini-GBIC), löydät sitä laajennustilaa, johon voit asentaa SFP-moduulin. SFP-moduulit mahdollistavat laitteiston laajentamisen tarvitsemallasi liitäntäportilla. Jos haluat esimerkiksi yhdistää kaksi kytkintä kuidun avulla, voit asentaa SFP-moduulin kuitu-liittimellä. 

Muuta

On myös monia muita asioita, joita kannattaa harkita ennen ostopäätöksen tekoa. Jos esimerkiksi kytkin on avoimessa työtilassa, halutaan sen varmasti olevan mahdollisimman hiljainen. Energiatehokkuuskaan ei ole koskaan huono asia. On myös hyvä, jos kytkin tukee QoS (Quality of Service) ominaisuutta, jos kytkintä käyttää sekä tavallinen tietoliikenne, ip-puhelin, streaming-toiminnot että muut.