Hyvä verkko tarvitsee kytkimiä, jotta suorituskyky olisi mahdollisimman korkea. Tästä osiosta löydät kytkimemme sekä Fast Ethernet- että Gigabit-verkkoihin.

Tärkeintä kytkimessä on riittävä porttien määrä, jotta voit liittää siihen kaikki haluamasi laitteistot, mutta kannattaa harkita myös kytkimen muita ominaisuuksia. Lisää näistä ominaisuuksista alla.

Core vs. Edge

Core-kytkin on kytkin, joka asetetaan lähelle verkon ydintä, ja näiden kytkinten tulee kestää erittäin suurta rasitusta. Edge-kytkimet yhdistävät verkkosi eri osia core-kytkimeen.

Ei-hallittava vai hallittava?

Kytkimiä on montaa eri tyyppiä, ja oikea tyyppi riippuu tarpeistasi ja käyttötarkoituksesta. Ehkä tarvitset älykytkimen (Smart Switch) verkkokäyttöliittymällä, tai managed Layer 2-kytkimen? Löydät meiltä tietysti sekä nämä että ei-hallittavat- ja layer 3-kytkimet. Jos et tiedä, mikä kytkintyyppi sopii tarpeisiisi, ota meihin yhteyttä ja autamme mielellämme.

PoE ja PoE+

Ehkä tarvitset mahdollisuuden tarjota liitetyille laitteille virtaa, esimerkiksi IP-puhelimille tai liitettäville kameroille. Siinä tapauksessa tarvitset kytkimen, jossa on PoE- eli Power over Ethernet -ominaisuus. Jos haluat liittää edistyneempiä laitteita kuten videopuhelimia, kameroita tilt/pan-ominaisuuksilla tai tukiasemia ulkokäyttöön, tulee sinun hankkia kytkin PoE+ -ominaisuudella. Se pystyy syöttämään tehoa 30 Wattia.

SFP Standardi

Jos laitteisto tukee SFP standardia (kutsutaan myös GBIC, tai oikeammin mini-GBIC), löydät sitä laajennustilaa, johon voit asentaa SFP-moduulin. SFP-moduulit mahdollistavat laitteiston laajentamisen tarvitsemallasi liitäntäportilla. Jos haluat esimerkiksi yhdistää kaksi kytkintä kuidun avulla, voit asentaa SFP-moduulin kuitu-liittimellä.

Muuta

On myös monia muita asioita, joita kannattaa harkita ennen ostopäätöksen tekoa. Jos esimerkiksi kytkin on avoimessa työtilassa, halutaan sen varmasti olevan mahdollisimman hiljainen. Energiatehokkuuskaan ei ole koskaan huono asia. On myös hyvä, jos kytkin tukee QoS (Quality of Service) ominaisuutta, jos kytkintä käyttää sekä tavallinen tietoliikenne, ip-puhelin, streaming-toiminnot että muut.

Suodatin

Aruba Instant On 1960 24G 2xSFP 2xSFP+ PoE 370W Switch
Tuotenumero 5011264263 Valm. tuotenro. JL807A#ABB
  • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
15 jäljellä
849,90 €Ilman ALV
Zyxel GS1008HP 8xGbit Un-mgd PoE+ 60W Switch
Tuotenumero 5011118529 Valm. tuotenro. GS1008HP-EU0101F
  • Valmistaja Zyxel
  • Koko ja muoto Seinään asennettava, Työpöytä
  • Alatyyppi Gigabit Ethernet
  • Verkkoportit 8
Yli 100 jäljellä
-13%
64,90 €56,39 €Ilman ALV
Ubiquiti UniFi USW Enterprise 48 PoE 720W
Tuotenumero 5011232302 Valm. tuotenro. USW-ENTERPRISE-48-POE
  • Valmistaja Ubiquiti
  • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
  • Hallinnoitu Kyllä
  • Vähimmäiskäyttölämpötila -5 °C
17 jäljellä
1 419 €Ilman ALV
Ubiquiti UniFi USW 48 Pro 400W
Tuotenumero 5011158933 Valm. tuotenro. USW-PRO-48-POE
  • Valmistaja Ubiquiti
  • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
  • Alatyyppi 10 Gigabit Ethernet
  • Verkkoportit 48
4 jäljellä
1 149,50 €Ilman ALV
Ubiquiti UniFi USW Aggregation Switch
Tuotenumero 5011212763 Valm. tuotenro. USW-AGGREGATION
  • Valmistaja Ubiquiti
  • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
  • Alatyyppi 10 Gigabit Ethernet
  • Verkkoportit 8
97 jäljellä
249,90 €Ilman ALV
Aruba Instant On 1930 8G 2SFP 124W Switch
Tuotenumero 5011188143 Valm. tuotenro. JL681A#ABB
  • Valmistaja Aruba
  • Verkkoportit 8
  • Hallinnoitu Kyllä
  • Värikategoria Valkoinen
91 jäljellä
229 €Ilman ALV
Ubiquiti UniFI DAC SFP+ 0.5M
Tuotenumero 5011181302 Valm. tuotenro. UC-DAC-SFP+
    51 jäljellä
    17,50 €Ilman ALV
    Aruba Instant On 1960 48G 2xSFP 2xSFP+ PoE 600W Switch
    Tuotenumero 5011264265 Valm. tuotenro. JL809A#ABB
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    1 jäljellä
    1 529,90 €Ilman ALV
    Aruba Aruba Instant On 1960 12x10G 4xSFP+ -kytkin
    Tuotenumero 5011264261 Valm. tuotenro. JL805A#ABB
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
    • Alatyyppi 10 Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 12
    8 jäljellä
    1 049,90 €Ilman ALV
    Zyxel Nebula XGS1930-28 24G 4SFP+ Switch
    Tuotenumero 5011102954 Valm. tuotenro. XGS1930-28-EU0101F
    • Valmistaja Zyxel
    • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
    • Alatyyppi Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 24
    3 jäljellä
    335,20 €Ilman ALV
    Ubiquiti UniFI Enterprise 8 PoE 120W Switch
    Tuotenumero 5011259980 Valm. tuotenro. USW-ENTERPRISE-8-POE
    • Valmistaja Ubiquiti
    • Koko ja muoto Työpöytä
    • Hallinnoitu Kyllä
    • Värikategoria Valkoinen
    71 jäljellä
    455 €Ilman ALV
    Aruba SFP LC MM Gigabit Ethernet
    Tuotenumero 5011071889 Valm. tuotenro. J4858D
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    • Verkkokaapelin tyyppi SFP (mini-GBIC) lähetin-vastaanotin-moduuli
    • Tiedonsiirtoprotokolla Gigabit Ethernet
    • Vasemmanpuoleisen liittimen tyyppi Monimuoto LC
    4 jäljellä
    109,50 €Ilman ALV
    HPE OfficeConnect 1420 8xGbit, Un-mgd Switch
    Tuotenumero 5010977086 Valm. tuotenro. JH329A#ABB
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    • Koko ja muoto Työpöytä
    • Alatyyppi Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 8
    4 jäljellä
    -14%
    49 €42 €Ilman ALV
    Aruba CX6100 48G 4SFP Switch
    Tuotenumero 5011243173 Valm. tuotenro. JL676A#ABB
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
    • Alatyyppi 10 Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 48
    33 jäljellä
    1 794 €Ilman ALV
    Zyxel GS1005HP 5-Port Unmanaged PoE 60W Switch
    Tuotenumero 5011118528 Valm. tuotenro. GS1005HP-EU0101F
    • Valmistaja Zyxel
    • Koko ja muoto Seinään asennettava, Työpöytä
    • Alatyyppi Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 4
    46 jäljellä
    48,39 €Ilman ALV
    Aruba Aruba Gigabit Ethernet
    Tuotenumero 5011072565 Valm. tuotenro. J4859D
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    • Verkkokaapelin tyyppi SFP (mini-GBIC) lähetin-vastaanotin-moduuli
    • Tiedonsiirtoprotokolla Gigabit Ethernet
    • Vasemmanpuoleisen liittimen tyyppi LC single-mode
    1 jäljellä
    189,50 €Ilman ALV
    Aruba Instant On 1960 24G 2xSFP 2xSFP+ Switch
    Tuotenumero 5011264262 Valm. tuotenro. JL806A#ABB
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    • Koko ja muoto Räkkiin asennettava
    • Alatyyppi Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 24
    19 jäljellä
    564,50 €Ilman ALV
    Teltonika TSW110 Rugged Switch
    Tuotenumero 5011217621 Valm. tuotenro. TSW110000000
    • Valmistaja Teltonika
    • Koko ja muoto DIN-kiskoon kiinnitettävä, Seinään asennettava, Surface-mountable, Työpöytä
    • Alatyyppi Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 5
    Yli 100 jäljellä
    49 €Ilman ALV
    Cisco Meraki GO GS110-8P PoE 67W
    Tuotenumero 5011173501 Valm. tuotenro. GS110-8P-HW-EU
    • Valmistaja Cisco Meraki
    • Koko ja muoto Seinään asennettava, Työpöytä
    • Alatyyppi Gigabit Ethernet
    • Verkkoportit 8
    6 jäljellä
    215 €Ilman ALV
    Aruba Instant On 1930 8G 2SFP -kytkin
    Tuotenumero 5011188140 Valm. tuotenro. JL680A#ABB
    • Valmistaja Aruba
    • Verkkoportit 8
    • Hallinnoitu Kyllä
    • Värikategoria Valkoinen
    55 jäljellä
    114,50 €Ilman ALV
    Aruba Instant On 1960 48G 2xSFP 2xSFP+ Switch
    Tuotenumero 5011264264 Valm. tuotenro. JL808A#ABB
    • Valmistaja Hewlett Packard Enterprise
    20 jäljellä
    980,90 €Ilman ALV

    Näytetään 21 tuotetta 2718 :sta